עורבני מאכיל קוקיה | גלריה ע"ש אפטר -ברר, מעלות תרשיח

עורבני מאכיל קוקיה
תערוכה קבוצתית

בין היפים שבביטויים לחסד הפגישה בין אדם לציפור הוא שירו של נתן זך ציפור שניה: "רָאִיתִי צִפּוֹר רַבַּת יֹפִי,/ הַצִּפּוֹר רָאֲתָה אוֹתִי,/ צִפּוֹר רַבַּת יֹפִי כָּזֹאת לֹא אֶרְאֶה עוֹד/ עַד יום מוֹתִי./ עָבַר אוֹתִי אָז רֶטֶט שֶל שֶׁמֶשׁ./ אָמַרְתִּי מִלִּים שֶׁל שָׁלוֹם./ מִלִּים שֶׁאָמַרְתִּי אֶמֶש/ לֹא אֹמַר עוֹד הַיּוֹם".

התערוכה הנוכחית בגלריה של מרכז אמנויות ע"ש אפטר-ברר, עניינה – ציפורים, אנשים והמפגש ביניהם. "עורבני מאכיל קוקיה" מציגה יצירות אמנות שיצרו עשרים ושלושה אמנים ואוצרת אחת בהשראת מפגשים בין ציפורים ובין אנשים.  

במעגל החזותי הנרחב של התרבות, ניתן למצוא אינספור ייצוגים של ציפורים, תצלומי טבע הם דרך אחת לעשות זאת. תצלומים של ציפורים מהווים סוגה מוגדרת, המקובלת בין היתר ככלי במחקריהם של זואולוגים ואורניטולוגים. בישראל סוגה זו מונגשת לקהל הרחב בכל שנה בחנוכה, בזכות יוזמתו של פרופ' יוסי לשם ובאמצעות  Ynet סביב תערוכת הזוכים בתחרות הצילומים הארצית המוקדשת לזכרו של עמית גפן ז"ל. העלאת המודעות להגנה על ציפורי הבר בישראל, חיזוק הערך הסביבתי-חברתי של שמירה על הטבע, שימור בעלי כנף המצויים בסכנת הכחדה הם הערכים אותם מבקשת התחרות לקדם.

מכלול היצירות בתערוכה מורכב ממגוון רחב של סוגות באמנות החזותית, צילומיהם של צפרים היא אחת מהן. יצירות אלה מכילות יופי זר, מנכיחות נרטיבים מפתיעים ורובד מטאפורי. למרות זאת, סוכני התרבות של האמנות היפה (FINE ART) מדירים סוגה זו מתחום עיסוקם האמנותי. תערוכת האמנות שלפניכם, השואלת את שמה מתצלומו של משה פרגר "עורבני מאכיל קוקיה מצוייצת", מבקשת להזמין את הצופה להתבוננות ולמחשבה שניה בעניין זה.

האמנים המשתתפים: אבי ברם הירשפילד, אורלי סבר, איתי מירום, אפרת איל, בועז ארד, גיל לביא, גילי אבישי, גלעד אופיר, Giacomo Tringali, דנה לוי, חרובי, טובה אלדד, יחיאל שמי, יעל כנעני, לאו ריי, משה פרגר, פטר מירום, רענן חרל"פ, שמואל פאר, שרגא אלון, שרון יערי, שרי כראל, תרצה כדן

אוצרת: רוניה הררי
תולה אמן:
איל ראובני

יחיאל שמי, שנות ה – 50
יחיאל שמי, שנות ה – 50
יחיאל שמי, שנות שנות ה- 50

כתבה שיצרה אנה אור ממעלות, בהתנדבות שלמה עבור הערוץ הקהילתי