עסק משפחתי | עפרי כנעני באטליה שמי

הקמת התערוכה

הקמת התערוכה

דימויים מהתערוכה

chadar_psalim_shachor - עותק

slides - עותק

pesel_yam_slide2 - עותק

דימוי מהתערוכה

עפרי כנעני

עסק משפחתי // Family Affair

פתיחה: שבת 1 באוגוסט 2015 בשעה 11:30

ביקור ושיחה בתערוכה בשעה 12.00

אוצרת אורחת: הדס קידר
לאחר שהתבססה בניו יורק וכשמאחוריה תערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאונים ובגלריות מרכזיות ברחבי העולם ובישראל שבה עפרי כנעני (נ1975.) אל מחוז ילדותה, קיבוץ כברי, כדי להציג תערוכת יחיד ראשונה באטליה של סבה, הפסל יחיאל שמי (1922- 2003).

עפרי כנעני מתייחסת אל תצוגת הקבע באטליה שמי ומשתמשת בה כ'חצר משחקים'. ובכך ממשיכה את מהלך עבודותיה האחרונות בהן היא משתמשת בתצוגות קבע מוזיאליות, ארכיונים ואוספים כשדה לפעולה.

בתערוכה היא לא יוצרת אובייקטים חדשים אלא מאירה מחדש, ובכך מפרשת את הנמצא: מודלים, שקופיות, צילומים ומסמכים.

בעבודה חדר פסלים שחור  כנעני נכנסת לסטודיו לפיסול שבאטליה שמי ומכבה את האור.  היא משלבת בתצוגה מודלים לפיסול חוץ וכלי עבודה. היא  מחברת אל כל אחד נקודת אור זעירה ובכך הופכת אותם למעין ’משדרים’ השולחים רישומי צל ענקיים ומעוותים על קירות הסטודיו. המיצב משלב בין יצירותיו כבדות המשקל והחומריות האטומה של שמי לבין הרישום הא-חומרי של כנעני.

העבודה Locked Screen  היא הצצה אל ארון מגירות הברזל בו מאוחסנות עבודות הנייר של סבה. בשליפת שלוש מגירות יצרה כנעני מרחב תצוגה חדש בסטודיו לציור של שמי. אל ההרכב האקראי של תכולת המגירות הוסיפה גזירות של נייר וחפצים משלה. מנורת שולחן המאירה אל המגירה יוצרת צלליות על רצפת הסטודיו לציור.

__________

עפרי כנעני, אמנית עכשווית, עבודותיה הוצגו במוזיאונים ובגלריות ברחבי העולם, ביניהם: מוזיאון גוגנהיים, ניו יורק; פישר המוזיאון לאמנות, לוס אנג'לס BMW ניו יורק; המעבדה, PS1/MoMA, המטרופוליטן לאמנות; מוזיאון מאקרו, רומא.

מודעות פרסומת